Puhkus saartel Paketid Lennu- ja laevapiletid Saartest   Puhkus Eestis Puhkus välismaal   Lisateenused Firmast Kontakt  
Vormsi

Eestimaa neljanda saare leiad Väinamere põhja- osast Noarootsi ( Nyckö) ja Hiiumaa (Dagö) vahelt. Saart mandrist eraldavas 3 km laias Voosi kurgus on Seasaare, ja teisel pool 9 km laiuses Hari kurgus Harilaid.

Ainult Vormsil võid leida korraga nii vaheldust kui masendust ja rõõmu ning kurvastust. Kuhu iganes vaatad, näed, tunned midagi rootsipärast, selle peal või kõrval tunned ära nõukoguliku ning siin-seal märkad uuema aja märke nagu pansionaat, puhketalu, kaitseala, prügimaja või bussipaviljon.

Kunagine tihe asustus ja mereäärsed külad on põhjustanud tiheda teedevõrgu, mis nüüd enamasti kasutult seisab. Möödunud sajandi algul peamiselt puisniitudega maastik on metsa kasvanud. Maade tagastamine ja plaanipäratu erastamine pikkis maa täis piirimärke ja piirisihte. Suurtest külatänavatega sumbküladest on enamasti alles vaid mõned majad, kuid kõikjal on märgata uute tulemist. Rälby, Rumpo ja Saxby külad näitavad, kuidas vana ja uut saab maitsekalt kokku sobitada.

Vormsi PÜha Olavi Kirik seisab Hakebackanil tõenäoliselt juba 14. sajandist, mil esimesed asukad Skandinaaviast siia maile tulid. Olavipäeval 29. juulil kutsuvad vanad ja uued vormsilased saarele tavalisest rohkem külalisi, et üheskoos meenutada kooselatud aegu, kuulata head muusikat ja nautida viimaste suveööde soojust. Ühest lõppenud kultuuriloost ja erinevate kultuuride kooseksisteerimisest jutustab vana rõngasristidega surnuaed kiriku lähedal.

Kevadel, sügisel ja talvel on liigagi vaikne. Kusagil kaugel müriseb praam, vahel lõikab mootorsaag kiledalt ja kärgatab jahipüssi pauk. Kõndides mererannal üksinda võid märgata merikotkast liuglemas oma jahimaade kohal. Kusagil häälitsevad sookured, kelle hääl kostab üle saare ja rannaniidul ehmatad metskitse, kesveepiirilt paremat toidupoolist otsib. Talvine jäätee aga pakub sellise elamuse, mida on raske unustada.

Seda kõike oma silmaga näinud ja kõrvaga kuulnud.

Ants Varblane

Puhkus saartel Puhkus eestis EL struktuurfondid
Reisibüroo MERE Tallinna 27, Kuressaare 93811, Saaremaa Tel: 45 33610 Fax: 45 33609 GSM: 50 50100 E-mail: mere@rbmere.ee