Puhkus saartel Paketid Lennu- ja laevapiletid Saartest   Puhkus Eestis Puhkus välismaal   Lisateenused Firmast Kontakt  
Muhu

Muhu saar, saksa keeles "Mohn" on oma napilt 200 km2-se pindalaga suuruselt kolmas saar Eestis. Kuigi autoga jõuab mööda peatänavat idast läände 20 minutiga, meelitab võluv saar siiski kultuuri ja looduse vastu huvi tundva turisti saarel pikemalt peatuma.

Suundudes mandrimaad mööda ida poole, jõuab Virtsu sadamast regulaarselt väljuva praami peale ja maabub õige pea Kuivastus, kus tasub kohe teha peatus külastamaks esimest ehitusmälestist: 19. sajandist pärit imposantset kõrtsihoonet. Muhus on mitmekülgseid vaatamist väärt kultuurimälestisi, näiteks Pädaste härrastemaja koos kõrvalhoonetega ja oma võrratu vaatega merele. Või paljukülastatud 17. sajandist pärinevate seinamaalingutega Katariina kirik Liiva külakeses. Eriti kaunis on Koguva, üks kauneim küla tervel Eestimaal. Kuigi kõik selle paiga hooned on muinsuskaitse all, elatakse ja toimetatakse seal aga sellegipoolest ja just nii nagu seda on tehtud läbi aegade. Külalistele Lääne-Euroopast võib Koguvas tunduda, nagu oleksid nad umbes 100-aasta tagusesse aega sattunud ja seda veel intensiivsemalt ning ürgsemalt kui mistahes vabaõhumuuseumis. Vaid üks külamajadest on sisse seatud muuseumina ja seega ka külastajatele avatud; siin sündis 1921. aastal üks 20. sajandi Eesti väljapaistvamaid kirjanikke juhan Smuul. Muuseumi eksponaadid aga ei meenuta üksnes kirjanikku, need pajatavad niisamuti saare elust olust ja ajaloost, viitavad õigustatud uhkusega aastasadu kestnud talupojatraditsioonidele Koguvas ja selle ümbruses. Mainimisväärsed on ka saart mööda laiali puistatud pukktuulikud, millest osasid hoitakse veel tänasenigi töökorras.

Muhu ei ole rikas mitte üksnes ehitus- ja kultuurimälestiste poolest, ainulaadsed on ka saare taimestik ja loomastik. Laiuvad metsad, lokkavad looduslikud heinamaad ja värvikirev lillede küllus kutsuvad pikalevenivatele jalgsi- ja rattamatkadele. Üksteisega põimuvad teed viivad kadakatega palistatud tasaselt laskuvat maapinda mööda üksikute merelahtedeni, kus saab vaadelda arvukaid linnuliike ja jälgijale jäävad unustamatuks mälestuseks merevaade ning imekaunid päikeseloojangud.

Ueli Schmid, kirjanik, Šveitš

Puhkus saartel Puhkus eestis EL struktuurfondid
Reisibüroo MERE Tallinna 27, Kuressaare 93811, Saaremaa Tel: 45 33610 Fax: 45 33609 GSM: 50 50100 E-mail: mere@rbmere.ee